KKDİK - Tek Temsilcilik

TEK TEMSİLCİLİK NEDİR? 

Türk REACH - KKDİK Yönetmeliği, kendi halinde, karışım içinde ya da bazı durumlarda eşya içindeki maddeyi 1 ton/yıl ve üzeri miktarlarda Türkiye’ye ithal eden (muaf maddeler hariç) ithalatçılara Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Kimyasal Kayıt Sistemi (KKS) üzerinden kayıt yükümlüğü getirmiştir. 

Ancak yönetmelik, eğer isterlerse, bu maddelerin Yurt Dışındaki üreticilerine de kayıt imkanı sağlamaktadır. Bu durumda Türkiyedeki İthalatçı kayıtlı madde getirmiş olacağından Alt Kullanıcı rolüne geçmektedir. 

İthalatçı veya yurt dışındaki imalatçıdan birinin bu maddelerin kayıtlarını gerçekleştirmemesi halinde 2024 yılı itibariyle Türkiye pazarına satış yapamayacaktır.

Yurtdışındaki imalatçının, Türk REACH-KKDİK Yönetmeliği kapsamında kayıtlarını gerçekleştirebilmesi için Türkiye içinde yerleşik gerçek ya da tüzel bir kişiyi KKDİK Yönetmeliği kapsamındaki kayıt yükümlülüklerini yerine getirmek üzere Tek Temsilcisi olarak ataması gerekmektedir.

Bilçev Mühendislik olarak, tecrübeli Kimyasal Değerlendirme Uzmanlarımız ile yurt dışında yerleşik imalatçılara KKDİK Yönetmeliği (Turkish REACH) kapsamında TEK TEKMSİLCİLİK (Only Representative) hizmeti sunmaktayız.

Bilçev Mühendislik olarak Tek Temsilcilik hizmetimizin kapsamı aşağıdaki şekildedir;

- Maddelerinin Ön Kayıtlarını (Ön-MBDF) gerçekleştirmek,
- Yurt Dışı Üreticisinin MBDF (Madde Bilgi Değişim Forumu) öncesi faaliyetlerini takip edip oluşması halinde gerekli bilgilendirmeleri yapmak,

- Bağlı bulunulacak konsorsiyumlardaki iletişimleri sağlamak.

- Teknik dosyaların hazırlanmasında gerekli testleri belirlemek ve faaliyetleri izlemek,

- Kimyasal Güvenlik Raporlarını hazırlamak,

- Üreticinin Kayıt Dosyalarını hazırlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Kimyasal Kayıt Sistemine 31 Aralık 2023 tarihine kadar girişlerini yapmak,

KATALOG

Aşağıda yer alan butona tıklayarak Pdf formatındaki kataloğumuzu indirebilirsiniz!

PDF Katalogu İndir

BİZE ULAŞIN

1004 Sokak No:1/P07 İnşaat Malzemeleri Satıcıları İş Merkezi B Blok Gıda Çarşısı, Yenişehir – İzmir
T : (0232) 457 50 21
F : (0232) 457 50 81